2018-09-27

АНАТОЛІЙ ІВАХНО: ПАТ «АРСЕЛОРМІТАЛ КРИВИЙ РІГ» – РЕАЛЬНІ СПРАВИ ЧИ ОБІЦЯНКИ?

Нещодавно вулицями Кривого Рогу стали з’являтися біл-борди з рекламою ПАТ «АрселорМітал Кривий Ріг». Підприємство інформує містян про нібито важливу низку дій щодо виконання екологічної програми. Та чи варто громадянам покладати надії на покращення екологічного стану міста? Про це ми запитали голову постійної депутатської комісії облради з питань екології та енергозбереження Анатолія Івахно. На думку депутата, це звичайне замилювання очей населенню з боку керівництва підприємства.

Кошти на білборди, а не на захист людей
– Давайте порахуємо, про які досягнення йдеться в тексті біл-бордів. Металургійний гігант заявляє, що витратив більше 30 000 000 гривень на всілякі соціальні проекти, наприклад на благоустрій парка Б. Хмельницького. На перший погляд сума не маленька, але в межах обсягів виробництва та забруднюючих викидів, які створює підприємство – це менше, ніж капля в морі. За останніми даними зараз у місті проживає близько 630 тис мешканців. Тобто підприємство витратило близько 47 гривень на кожного мешканця. Це при тому, що воно викидає в повітря близько 270 тон на рік шкідливих речовин. А це приблизно 500 кг на кожного. Містяни вже давно відчувають на собі неспроможність підприємства забезпечити навіть мінімальний захист людей. Ситуація з викидами стає дедалі напруженою. Неодноразово містяни поширювали мережею кадри з неприпустимими хмарами викидів, що все частіше з’являються над металургійним комбінатом. Неодноразово мешканці скаржилися на забруднення повітря підприємством, та погіршення стану здоров’я. Але замість конкретних дій зі сторони підприємства – ми спостерігаємо витрачання коштів на непотрібну пропаганду сумнівних заходів.
На мою думку, ці білборди – марна спроба підприємства підвищити свій екологічний статус, незважаючи на тони шкідливих викидів, який комбінат скидає на голови людей. Я прибічник дій, а не слів, тому вважаю, що гроші, які були витрачені на рекламну кампанію, металургійний гігант міг би витратити куди корисніше. Замість витрачання коштів на незрозумілі заходи, та вихваляння на біл-бордах, я б порадив розробити медичну програму допомоги лікарням Кривого Рогу, а особливо міському онкологічному диспансеру, який не скаржиться на відсутність пацієнтів завдяки меткомбінату. А всі кошти, які металургійний гігант може собі дозволити на задобрювання криворіжців, витратити на закупку обладнання для лікарень, що було б справжньою допомогою та турботою про мешканців міста.
Нещодавно, я дізнався, що, наприклад, апарат для процедур радіотерапії, який працює в лікарні, не обслуговувався вже багато років. Це при тому, що проведення заміни джерела іонізуючого випромінювання у гамма-терапевтичному апараті треба було замінити ще 5 років тому. Причина, як завжди – недостатньо коштів. Враховуючи, що ПАТ «АрселорМітал Кривий Ріг» є одним з гірших забруднювачів міста та причиною захворювань криворіжців – було б доречно допомогти саме людям, а не переконувати містян у сумнівних заходах.
Засідання робочої групи – це театр фальшивих акторів
Нещодавно я взяв участь у засіданні робочої групи, яка контролює виконання екологічної програми ПАТ «АрселорМітал Кривий Ріг». Засідання було дуже показовим у плані «турботи» підприємства про екологічне життя міста. І нагадувало театр, в якому деякі артисти відверто фальшивили. Наприклад, у доповіді представника управління екології міськвиконкому прозвучало, що здебільшого заходи, які підприємство «АрселорМіттал Кривий Ріг» повинно було виконати вже сьогодні, виконуються невчасно. А директор з охорони навколишнього середовища ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» Ліана Максименко доповіла, що вони підійшли практично до 100% виконання. Склалося враження, що доповідачки говорили про зовсім різні речі. Головуючий на засіданні робочої групи заступник міського голови Олександр Катриченко побачив в цьому проблему комунікації. Мовляв, «АрселорМіттал Кривий Ріг», не ставить профільне управління міськвиконкому до відома про те, чим воно займається.
Екологічній інспекції до підприємства – зась
Але давайте звернемося до окремих, дуже важливих заходів програми. Візьмемо, наприклад, такий захід як «Мартенівський цех. Удосконалення технології виробництва сталі на ДСПА-6 з мінімізацією неорганізованих викидів». У 2017 році «АрселорМіттал Кривий Ріг» повинно було виконати реконструкцію та зменшити неорганізовані викиди в 2 рази, на 5 тисяч тонн. Підприємство стверджує, що виконало обіцянку. Але хто це може підтвердити? Лише державна екологічна інспекція після відповідної перевірки. Потрібно вийти на місце, подивитися, що реально зроблено, зробити заміри, оцінити обсяг викидів. Але інспекторів і близько не допускають на територію. Вже було зірвано чотири планових перевірки. Екологічна інспекція не змогла зайти на меткомбінат навіть за рішенням суду.
А як же упевнитися, що захід виконано? Якщо воно не виконано, мартенівський цех повинен був зупинитися в 2017 році. Але він працює! Я цікавився позицією Міністерства екології і природних ресурсів і зрозумів, що воно має чітку позицію: цей захід не виконано. Тобто, мартенівський цех потрібно закривати. Або інспекція повинна нарахувати підприємству мільйонні штрафи.
Екологічні заходи знову переносяться?
Одним з найбільших екологічних заходів є «Виведення з експлуатації аглофабрики, яка не відповідає сучасним екологічним вимогам». Термін виконання цього заходу після чергового перенесення – 31 грудня 2020 року. При цьому Ліана Максименко в своїй доповіді заявила, що час ще не настав, тому, мовляв, поки про це не будемо говорити. Але прийде 2020-й рік, і ми знову почуємо: вибачте, ми це не виконали, тому що у нас щось не вийшло. Адже залишилося два роки: вже сьогодні повинні йти підготовчі роботи з припинення діючої аглофабрики і будівництва нових потужностей. Але нічого не відбувається. Виходить, ми знову прийдемо до чергового перенесення терміну виконання заходів?
Уже протягом півтора десятка років я спостерігаю за роботою цього підприємства. Так ось заходи, які сьогодні включені в програму і не виконуються, були прописані ще при його приватизації. Одні і ті ж заходи щодо термінів переносяться протягом 10-15 років. Причому немає ніякої впевненості, що завтра цій практиці буде покладено край. Хоча в 2016 році, коли міськрада приймала нову екологічну програму з перенесенням термінів старих заходів, навіть деякі екоактивісти з трибуни міськради просили за «АрселорМіттал Кривий Ріг», а головний еколог цього підприємства розповідала, що перенесення термінів більше не буде. Але минуло два роки – і ми знову приходимо до того ж. Скажу більше – вже наступного дня після засідання робочої групи головного еколога підприємства помітили в міськвиконкомі в супроводі депутатів міськради, які як бізнесмени мають підряди на комбінаті і виступають лобістами цього забруднювача. Думаю, знову готується грунт для перенесення термінів виконання тих же заходів.
Міська влада могла б звернутися до Міністерства екології та природних ресурсів з вимогою припинити дії дозволу на викиди для цього підприємства. З такою пропозицією я і звернувся до голови робочої групи, заступника міського голови Олександра Катриченко. У міської влади є важелі впливу. Як варіант – вимагати зупинки мартена через суд. Адже закон на стороні міста і його мешканців. Чи буде з цього справа, подивимося. Але якщо міська рада піде на чергове перенесення термінів, то мітинги і протести в зв’язку з будівництвом заводу мінеральних добрив здадуться чиновникам квіточками. Місто, принаймні, добра його половина, більше не проковтне це просто так.
Також наразі ведеться будівництво двох машин безперервного лиття заготовок, проте процедура оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС), передбачена законом, не пройдена. Ця процедура передбачає громадські слухання і, ймовірно, викличе новий виток протистояння між жителями міста та представниками підприємства-забруднювача.
Початок будівельних робіт без проходження цієї процедури – це кричуще порушення вимог природоохоронного законодавства. Я вже готую депутатські звернення з цього приводу до правоохоронних органів. А також лист на адресу генерального директора ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» з пропозицією розглянути питання про невідповідність займаній посаді головного еколога підприємства. Доповідь Ліани Григорівни на робочій групі заслуговувала би оплесків, якби криворіжці із завидною регулярністю не спостерігали в небі над містом жахливі хмари всіх можливих кольорів і «ядерні вибухи» викидів. Терпіння людей має свої межі, чергового перенесення термінів виконання екологічних заходів Кривий Ріг не витримає.

Анатолій Івахно, депутат обласної ради від Кривого Рогу, голова постійної депутатської комісії облради з питань екології та енергозбереження