2018-08-29

“Будь господарем свого будинку”

«Самопоміч» почала реалізацію національного проекту «Будь господарем свого будинку!» Його мета – допомогти людям взяти управління своїм будинком у власні руки. Стати ефективними і відповідальними власниками.
У рамках проекту «Самопоміч» готуватиме своїх експертів, які навчатимуть співвласників і допомагатимуть їм проводити збори співвласників, обирати найкращу для них форму управління, укладати договори на надання комунальних послуг. Українцям конче необхідно повернути розуміння права та обов’язку управління спільним майном. І перш за все ми плануємо робити це шляхом системного роз’яснення норм чинного законодавства. Нові закони, прийняті в рамках реалізації реформи житлово-комунального господарства, дають власникам квартир багато нових можливостей, аби зробити життя у багатоповерховому будинку комфортним та зручним. Перші два тренінги для спікерів проекту пройшли у Києві. Їх слухачі вже повезли нові знання до своїх осередків.
На основні питання, стосовно впровадження проекту, відповідає його керівник – голова Криворізької міської організації «Об’єднання «Самопоміч» Ірина Туровська.
-Кого безпосередньо стосується проект «Будь господарем свого будинку!»?
-Проект стосується усіх без виключення, хто має квартиру в багатоквартирному будинку. І не просто мешкає, а саме володіє квартирою або її часткою. Такі власники квартир є співвласниками будинку, в якому розташована їхня квартира.
Які найголовніші тези необхідно донести до співвласників багатоквартирних будинків?
Таких основних тез декілька. І головна:
Відповідно до діючого в Україні законодавства співвласники багатоквартирних будинків зобов’язані управляти своїм будинком! А от яким чином, закон дає можливість обирати. Співвласники можуть:
1. Створити об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ);
2. Провести Збори співвласників і самостійно обрати собі управителя;
3. Звернутися до місцевої влади з проханням призначити їм управителя.
Все. Тільки три можливості, нічого іншого не передбачено.
В Україні 155 тисяч багатоквартирних будинків. І лише 17,7% з них вже створили ОСББ. Діяльність таких будинків регулюється Законом України «Про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків». Співвласники таких будинків більш активні і відповідальні. Самопоміч готова допомагати, консультувати і навчати їх ефективно управляти своїм майном.
А от інші 82,3% будинків ще або вагаються, або бояться, або не готові створювати ОСББ. Саме для них і існує можливість управління будинком Зборами співвласників, без створення юридичної особи.
Але є і такі громадяни, які не хочуть і Зборами будинком управляти. Для них управителя може призначити на конкурсній основі місцева влада. Але справа в тому, що рішення про звернення до влади про призначення їм управителя співвласники також повинні прийняти на Зборах!
Таким чином всі співвласники багатоквартирних будинків повинні вміти проводити Збори співвласників! І саме навчити їх цьому – головне завдання нашого проекту!
-Які питання співвласники можуть вирішувати на Зборах?
-Абсолютно всі питання, які стосуються управління будинком. Найголовніші – це вибір управителя для будинку, а також уповноваженої особи або декількох осіб, які будуть представниками інтересів співвласників у взаємовідношеннях з управителем: будуть підписувати договір з ним, при необхідності вносити до нього зміни і, що головне, контролювати виконання цього договору, тобто якість надання послуги з управління будинком.
Збори співвласників вирішують питання розпорядження спільним майном: чи здавати в оренду приміщення, чи давати згоду на розміщення обладнання провайдерів на даху і в місцях загального користування, який поточний і капітальний ремонт потрібно робити, які роботи по будинку повинен виконувати управитель.
Скільки голосів потрібно для прийняття рішень?
Голосування відбувається, умовно кажучи, «квадратними метрами». Тобто співвласники голосують метрами своїх квартир. Для прийняття рішення щодо обрання управителя, уповноважених осіб будинку та форми договірних відносин з надавачами комунальних послуг необхідно 50% + 1 кв.м. від загальної площі квартир. Всі інші питання щодо управління будинком потребують 75% + 1 кв.м.
Наші громадяни на жаль не дуже активні і зібрати на Збори необхідну кількість співвласників майже не можливо. Як бути в такому випадку?
Процедура організації та проведення зборів співвласників ретельно прописана в ст.10 Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку». Збори вважаються такими що відбулися, навіть якщо на них прийшло лише три людини. А потім ініціативна група протягом15 календарних днів проводить письмове опитування співвласників, що не брали участь у Зборах з питань, що виносились на обговорення. І таким чином отримують необхідну кількість голосів. Така процедура робить проведення зборів реальними і дає можливість кожному співвласнику проголосувати.
Як оформлюється рішення Зборів співвласників?
За результатом Зборів співвласників складається протокол. Один примірник протоколу надається управителю, другий – на зберігання до виконкому місцевої ради, який зобов’язаний оприлюднювати результативну частину протоколу на офіційному сайті органу місцевого самоврядування. Кожен співвласник може звернутися до виконкому та в триденний термін отримати копію протоколу, завірену відповідним чином.
Як бачимо, сьогодні у мешканців багатоповерхівок є реальна можливість впливати на управління спільним майном. Бути дотичним до прийняття рішень, які є важливими саме для вашого будинку. І звільнитись, нарешті, від ярма комунального рабства, в якому всі ми в переважній більшості перебуваємо.
Навчання проходять у формі семінарів, куди ми запрошуємо громадян, а також на зустрічах за місцем проживання співвласників, на які наші активісти збирають усіх бажаючих.
Тож, аби рідна Дніпропетровська область стала регіоном «відповідальних власників своїх будинків» пані Ірина готова озброювати представників осередків всіма необхідними для цього знаннями. Для складання графіку проведення тренінгів свої заявки направляйте на її сторінку у Фейсбуці або телефонуйте у криворізький офіс «Самопомочі» 096 907 33 31.
Дбаємо про своє разом!