2018-11-30

ДЕБАТИ – ЦЕ НЕ ТІЛЬКИ ПОЛІТИЧНІ БАТАЛІЇ

У Дніпрі вже третій рік працює міська програма з розвитку шкільних дебатів. У всіх школах-учасницях програми діють спеціальні клуби, де учні дебатують між собою. Але виключно на роботі клубу дебатна діяльність не закінчується. Адже процес становлення справжнього дебатера не можливо пройти за декілька занять.

Мета дебатів – довести позицію з неоднозначної теми, використовуючи чіткі докази. Перемагає команда, яка надала найбільш переконливі аргументи. Суддя, у свою чергу, повинен помічати прогалини в логіці викладу думок спікерів, визначати важливість, релевантність й доведеність їх аргументів.

Дебати – це справжня освітня технологія регламентованої дискусії на суперечливу тему. І хоча заснована вона, в першу чергу, на практичних заняттях – безпосередньо проголошенням промов, все ж таки для успішної дебатної гри важливо знати не тільки регламент, а й правила аргументації та основні цінності, які необхідно доводити.

Для цього протягом року профільний міський Департамент з питань енргоефективних технологій та громадських ініціатив проводить дебатні школи.

Саме для тих, хто приєднався до програми в цьому році у листопаді пройшла Осіння дебатна школа – окремо для школярів та керівників клубів. Перші пройшли курс інтерактивних лекцій Вступу у дебати, де пояснюється роль кожного спікера в раунді та початки аргументації. Дорослі ж – це вчителі, які проявили ініціативу керувати дебатними клубами у школах, окрім іншого вивчали ролі спікерів а дебатному раунді та правила суддівства. На цей раз свої вміння вдосконалили 150 учасників.

«Та на першому місці все ж таки стоїть практика. А постійні тренування – є головною умовою у вдосконаленні майстерності. Участі у регулярних засіданнях шкільних клубів не завжди вистачає для бажаного результату через нестачу гідної конкуренції. Адже учасники звикають один до одного і згодом використовують вже знайомі опоненту прийоми. Тож особливу увагу ми приділяємо великим міжшкільним турнірам, де кожен може знайти нового та цікавого партнера, – пояснює автор дебатної програми, депутат міськради від «Самопомочі» Олександр Купрієнко. – У грудні традиційно ми проводимо Зимовий дебатний турнір. Впевнений, цього року ми побачимо нову зірку серед дніпровських юних дебатерів.»