2018-07-30

ЕКСПЕРТ ІЗ ПЕНСІЙ ЯК ВІКТОР НАЗАРОВ ПОВЕРНУВ УКРАЇНСЬКИМ ПЕНСІОНЕРАМ 8 МІЛЬЙОНІВ ГРИВЕНЬ

Перевірте, чи пенсійний фонд на вас не економить. «Об’єднання Самопоміч» розпочинає програму «Справедлива пенсія». Наші фахівці допоможуть вам переконатися, чи пенсію вам нарахували оптимально. Спеціальну комп’ютерну програму з перевірки пенсій розробив активіст «Самопомочі» із Запоріжжя Віктор Назаров. Чоловік, вийшовши на пенсію, взявся досконало вивчати пенсійне законодавство і домігся збільшення виплат і собі, і щонайменше 10 тисячам пенсіонерів. Про те, як колишній програміст став пенсійним експертом, ми розпитали самого Віктора Павловича.

– Вікторе Павловичу, в чому полягає перерахунок і чи всі можуть претендувати на збільшення пенсії?
– Ми перевіряємо пенсію, чи оптимально її нараховано. Пенсія залежить не лише від розміру зарплати, але й певних коефіцієнтів в кожній галузі. Тож можна прорахувати, довідку про який період роботи найкраще подавати у пенсійний фонд, щоб розмір пенсії був найоптимальнішим. Важливо розуміти, що, можливо, ви вже отримуєте оптимальну пенсію. І тоді її розмір не зміниться. З досвіду Запоріжжя, нам вдалося збільшити пенсію третині пенсіонерів, які до нас звернулися.

-А як ви стали експертом з перерахунку пенсій?
Я отримав право на розрахунок пенсії у 2003 році. Це якраз був перехід від радянського до українського пенсійного законодавства. Я вирішив проаналізувати, за яким законом мені вигідніше обрахувати пенсію. З’ясував, що за українським. Я розробив автоматизовану систему, завдяки якій собі розрахував пенсію. А потім почав вивчати законодавство. Відповідно до змін у законодавстві, підкоректовую програмне забезпечення, і зараз це варіант, який відповідає останній редакції пенсійного законодавства. З 2005 року, відколи я проводжу цю роботу, я вже перерахував пенсію більш ніж 10 тисячам пенсіонерів, збільшивши пенсійні виплати загалом на 7-8 мільйонів гривень. Якщо людині перерахували пенсію, то це не одноразово – це щомісячне збільшення пенсійних виплат.
-А що спонукало допомагати іншим?
Мене вразила несправедливість у розрахунках. У законі України про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування у формулі розрахунку пенсій заробітня плата береться за рік, який передує року звернення за призначенням пенсій. І призначення пенсії проводиться впродовж трьох місяців, і якщо людина народилася в жовтні, листопаді і грудні, вона може подати заяву на призначення пенсії в січні наступного року. Це їй дасть можливість збільшити розмір своєї пенсії на кілька сотень. А той, хто народився до жовтня, теж може подати заяву у січні, але втратить пенсію за три місяці. А це близько шести тисяч гривень. Це несправедливо, бо розмір пенсії фактично залежить від дати народження. Два пенсіонери з однаковим стажем, зарплатою, умовами праці отримують різні пенсії залежно від дати народження. Я про це волаю з 2009 року. Приблизно, я підрахував, 500 тисяч пенсіонерів виходять на пенсію за ці три місяці. За 1 рік економія бюджету Пенсійного фонду становить 0,5 мільярда гривень, за другий рік – вже 1 мільярд. І так за 5 років економія сягне 7,5 мільярда гривень. Я розробив зміни до закону і передав депутатам від «Самопомочі», щоб вони це розглянули на комітеті і ухвалили. Тоді буде ліквідована несправедливість при розрахунку пенсій, корупційна складова в пенсійному законодавстві і економія коштів пенсійного фонду. Для впровадження цих змін державних коштів ні копійки не треба. Але тоді доведеться комусь забути про хабарі. До мене приходять люди зі своїми справами. Деякі я тільки подивлюся, запитую: вам натякали на хабар? А вони дивуються: звідки ви знаєте. А я ж бачу зі справи, що пенсія недорахована на декілька сотень гривень. Так, кажуть, просили хабара, а я не давав. А дехто зізнавався, що платив по тисячі – дві, щоб їм заяву прийняли у січні, а не в жовтні, листопаді чи грудні, і вони на декілька сотень гривень отримують більше.

-Ви працювали у Пенсійному фонді? Адже тут потрібно знати всі тонкощі справи.
Ні, з Пенсійним фондом до виходу на пенсію не мав жодних справ. Я працював на підприємстві у відділі автоматизованих систем управління. Був начальником бюро програмування, начальником бюро проектування і впровадження автоматизованих систем управління. Мені не складно було розробити цю систему. Крім того, я закінчив педінститут, фізмат, я викладав математику в школі, в інституті підвищення кваліфікації Міністерства електротехнічної промисловості, тож в мене дуже великий стаж педагогічної роботи. А ще я ретельно вивчав законодавство.
А от з Пенсійного фонду до мене приходять. Були на прийомі, дивилися, слухали, як я спілкуюся з пенсіонерами і навіть (я ж бачу, що то не пенсіонер), надавали довідки, розрахунки Пенсійного фонду, щоб побачити, як я проводжу розрахунок. Питали, чи я беру гроші за перерахунок. А я ж волонтер для пенсіонерів. Ніяких грошей не беру. Це все безкоштовно робиться. Хоча знаю, в Києві є фірма, яка за такий перерахунок, як роблю я, бере 500 грн. Це ж який бізнес можна зробити на цьому! (Сміється).

-А чому ж і ви не берете грошей за свої послуги?
-Ну звідки нашим пенсіонерам взяти кошти на перерахунок, якщо пенсії у них такі мізерні! Хоча бувало, люди хочуть віддячити – то можуть пригостити, до прикладу, виноградом з власної дачі. Від таких гостинців не відмовлявся. А от грошей з пенсіонерів не беру.

-А собі пенсію перераховували?
Я 5 разів собі перераховував і збільшив свою пенсію досить суттєво. Загалом на більш ніж 1000 грн. За попереднім законом працюючим пенсіонерам можна було робити перерахунок що два роки. Я після пенсії працював ще 8 років і робив кожні два роки перерахунок. І щоразу моя пенсія підвищувалася.
-А якою була найбільша сума недоплати, яку ви виявили завдяки перерахунку?
Найбільше повернення – 2900 гривень. А буквально місяць тому перевірив пенсію доктору медичних наук після розрахунку Пенсійним фондом. І як виявилося, йому щомісяця не доплачували 2200 гривень. З жовтня 2017 вже набігла кругла сума – 13 тисяч гривень.

-Раніше ви робили розрахунки лише для мешканців Запоріжжя. А тепер ваш досвід «Самопоміч» поширює на всю Україну. Відповідно, роботи у вас значно додасться. Чи впораєтеся з таким обсягом роботи?

На початках я справді всі розрахунки проводив самостійно. Адже без знання пенсійного законодавства їх зробити неможливо. Але тепер у мене будуть помічники. У кожній області є люди, які вводитимуть усі необхідні дані і надсилатимуть мені їх електронною поштою. А я, завдяки своїй автоматизованій системі, робитиму розрахунки і надсилатиму їм результат. Так я зможу більше справ опрацювати. Бо раніше я сам вводив всі дані, і це забирало багато часу.
– Яким є ваш робочий день?
У мене такий розпорядок дня, що я найбільш продуктивно працюю вранці. О десятій вечора я лягаю спати. Прокидаюся о п’ятій ранку. Роблю зарядку і беруся до роботи. Працюю години 3-4. Далі роблю перерву. Іще впродовж дня також працюю, але ранкові години для мене найбльш продуктивні. Я живу один (дружина померла), тож постійно в роботі. Мабуть, це моє покликання: робити людям добру справу.

Щоб перевірити, чи оптимальну пенсіію отримуєте ви чи ваші близькі, звертайтеся до нас:

м. Дніпро: вул. Ливарна, 9 (вхід зі сторони вул.Поля)
щовівторка з 10:00 до 17:00
тел: 067-636-05-04; 096-228-08-58;
SamopomichDnipro

м. Нікополь: вул. П. Орлика, 50, оф.9
тел: 095-084-96-58; SamopomichNikopol

м. Кривий Ріг: вул. Володимира Великого, 9, офіс 10
з вівторка по четвер з 10:00 до 15:00
тел: 098-475-53-55; samopomichKR

м. Кам’янське: пр. Свободи, 47
тел: 097-139-77-79, 050-596-77-66; SamopomichKamyanske

м. Павлоград: вул. Шевченко, 63
з вівторка по четвер з 11:00 до 16:00
тел: 095-809-07-72. SamopomichPavlograd
Теоефон обласної організації Самопомочі: 067-26-654-26; 063-732-70-34.
В єдності – сила!