2018-10-30

Кривий Ріг – зона екологічного лиха

Не статус шкодить місту, а нинішня влада.

Криворізька міськрада провалила петицію про визнання Кривого Рогу містом із надзвичайно екологічною ситуацією. Більш докладно про це – депутат обласної ради від «Самопомочі», голова постійної депутатської комісії облради з питань екології та енергозбереження Анатолій Івахно.

-Яка ситуація склалася у Кривому Розі?

– Кривий –Ріг – місто в якому склалась катастрофічна ситуація з екологією. Щороку промислові підприємства викидають в атмосферу велику кількість шкідливих речовин. З року в рік накопичуються мільйони тон відходів виробництва. Від забруднення потерпають водні об’єкти, що є джерелом питної води для великого міста. Така ситуація є небезпечною для людей, що тут живуть і працюють. Нами була підготовлена петиція про визнання Кривого Рогу містом екологічної небезпеки. Вона набрала необхідну 1000 голосів та була винесена на розгляд Криворізької міськради. Але депутати її не підтримали. Більше того – від начальника управління екології міськвиконкому пані Охотникової я почув, що для надання Кривому Рогу такого статусу необхідно щоб було перевищення гранично допустимих концентрацій (ГДК) шкідливих речовинах в 20, а то й в 50 разів! Тільки уявіть собі, скільки людей залишиться у місті при таких концентраціях шкідливих речовин у повітрі. Це вже будуть якісь монстри або зомбі. На сьогодні ми маємо 4-ри кратне перевищення шкідливих речовин. Як наслідок – 18 тисяч зареєстрованих онкохворих та надзвичайно велика дитяча смертність. А якщо 50-ти кратне? Тоді по вулицях будемо ходити в протигазах. А місто перетвориться у другий Чорнобиль.

-Депутати Опозиційного блоку, звертаючись до автора петиції, а також у своїй публічній риториці застосували метод, – треба налякати ще більше, аби люди були вдячні за те, що мають. Мовляв, є екологічні проблеми, але якщо підтримати петицію, підприємства зупиняться, в’їзд та виїзд із міста буде проблематичним. Закон передбачає щось подібне?

-Це один із ймовірних, але не обов’язкових заходів. Може бути тимчасова заборона на деякі види господарської діяльності, яка впливає на екологію. Може бути обмежений в’їзд та виїзд. Але все це не є обов’язковим за Законом.

– А які переваги дав би Кривому Рогу статус міста надзвичайної екологічної ситуації?
Перш за все – це можливість привернути увагу до екологічної проблеми. В країні впроваджується децентралізація, але й досі маємо ситуацію, коли дозвільні документи на викиди видають у Дніпрі, в Києві – де завгодно, тільки не там, де існує проблема. Якби дозвіл на викиди можна було отримати на місті – все було б по іншому. Це не правильно, що у органів місцевого самоуправління немає ефективного механізму впливу на підприємства. Місцева влада не може зупинити його роботу. А якби місто отримало статус зони надзвичайної ситуації, у міської влади з’явилися б такі важелі впливу.

У петиції пропонувалось виконкому розробити відповідне обґрунтування, щодо необхідності присвоєння місту статусу території надзвичайної екологічної ситуації, де було б вказано причини, наслідки, та заходи по усуненню ситуації, що склалася. Це могли б бути обмеження на роботу підприємства, тощо.
До того ж, ми всі стали свідками будівництва нового хімічного підприємства на території колишнього рудоремонтного заводу. А в Законі «Про зону надзвичайно екологічної ситуації» чітко прописано – будівництво нових підприємств, котрі можуть негативно впливати на екологічний стан міста, заборонено. А це значить, забруднюючих підприємств олігарха Ахметова тоді б не було. І це одна із причин, чому більшість Криворізької міськради не проголосувала за цю петицію.

-Але із петицією виходила Самопоміч. На що Ви розраховували, не маючи у міськраді більшості?

-Петицію не підтримав лише Опоблок. Автор петиції Вікторія Шальнова намагалася достукатися до сердець депутатів, адже вони теж – люди. І незалежно від поглядів та політичної належності, дихають тим самим забрудненим повітрям. Вони не застраховані від хвороб, які з такою екологією просто неминучі.

-Втім, начальник управління екології у своєму виступі із трибуни дала зрозуміти, що ідея зі статусом – це зайве. Що є екологічні програми, виконання яких контролюється.

-Стосовно виконання програм. На початку року міська рада звернулася в Міністерство екології та природних ресурсів стосовно невиконання заходів «АрселорМіттал Кривий Ріг» міської екологічної програми та просила посилити контроль за роботою цього підприємства. Адже близько 70% заходів – не виконується.
Переконаний – нинішній владі просто не вигідно, аби місто мало такий статус. Для них це ніби пляма на іміджі міста. Декому навіть соромно, що Кривий Ріг може бути оголошений зоною екологічного лиха. Але соромно їм повинно бути за те, що ми – лідери по захворюваності, і що смертність давно перевищує народжуваність.
Звісно, Опоблок в більшій мірі представлений працівниками Метінвесту. Тому позиція депутатів під час голосування цілком зрозуміла. Адже на підприємства холдінгу могли б бути накладені якісь обмеження, заборона на відкриття нових виробництв, які негативно впливають на навколишнє середовище.

-А про що говорили на профільній депутатській комісії міськради?

Це був справжній фарс. Депутати – головні лікарі Криштопа та Шевченко, які є членами постійної депутатської комісії, почали цікавитися, мовляв, звідки відомо, що така висока онкозахворюваність пов’язана з поганою екологією? А голова комісії Артюх заявив, що ще у 90-х піднімалося запитання про визнання Кривого рогу містом високого техногенного навантаження, але вчені Радянського Союзу це не підтримали. Довелося йому нагадати, що надворі 2018 рік, і за 30 років забруднюючих речовин в повітрі стало в рази більше. Кожен рік у повітря викидається 330 тисяч тон забруднюючих речовин, а 250 мільйонів тон промислових відходів складуються.

-Стосовно заводу мінеральних добрив. Це питання на рівні Міністерства вже вирішене?

Так, ми отримали позитивний висновок. Але питання до кінця не вирішене. Наразі єдиний можливий варіант не допустити будівництва цього заводу –відмінити рішення міськради про надання земельної ділянки в суборенду. Звісно, що більшість депутатів Криворізької міськради за це не проголосує.

-А що вирішила облрада стосовно розробки корисних викопних на території Балки Північної Червоної?

100 тисяч населення сказало НІ! будівництву хімзаводу поблизу житлових кварталів. Тому рішення не пройшло. Балка Північна Червона є об’єктом заповідного фонду загальнодержавного і місцевого значення, там є зарезервована рішенням облради територія під розвиток природно- заповідного фонду.

-Втім, для звернення про відміну одного із рішень на викиди для «АрселорМіттал Кривий Ріг» голосів не вистачило.

Наша депутатська комісія ініціювала звернення до профільного комітету Верховної Ради та до Міністерства екології про анулювання одного із рішень на викиди, що стосується мартена. Річ у тім, що державну екологічну інспекцію вже 5 разів не пустили на територію підприємства, навіть за рішенням суду. При тому, що є закон про дозвільну систему, де прописано, що невиконання умов дозволу на викиди є підставою для його відміни. Але проект рішення не набрав необхідної кількості голосів. Депутати від Опоблоку виявилися на боці підприємства-забруднювача. Цілком ймовірно, за цим стоять домовленості, які пов’язані із майбутньою компанією по виборам Президента.