2018-11-28

КРИЖАНІ ОБІЙМИ КРИВОРІЗЬКИХ «ГОСПОДАРНИКІВ»

У Кривому Розі, останніми роками, кожен опалювальний сезон розпочинається з шоу-програми. Цей рік не став виключенням. Тепло у половину міста подали вже тоді, коли температура повітря на вулиці опустилась до -7°С вночі. У квартирі, коли дихаєш, можна було побачити пару з рота. Школярів та дітлахів відправили «грітися» по домівках. Дорослі буквально замерзали на робочих місцях.

Не пощастило споживачам, яким послугу теплопостачання надає ПАТ «Криворізька теплоцентраль», контрольний пакет акцій якого належить державі. На сьогодні загальний борг підприємства складає 1,8 млрд. грн. Не маючи джерел погашення заборгованості, підприємство не уклало договір про його реструктуризацію. Тож і не отримало необхідний ліміт газу для запуску котелень.
Ще трохи і все могло закінчитись набагато гірше – труби опалення мали всі шанси перемерзнути. І коли до трагедії лишились лічені дні, «рятівники» в особі заступника міського голови Олександра Картиченка та двох опоблоківських нардепів вирішили, що місто треба терміново рятувати. І не так місто, як самих себе від людського гніву за власну безхазяйність.
Винуватцем всіх бід криворіжців було призначено «Криворіжгаз», біля офісу компанії палили шини. На мітинг, як і завжди, залучили адмінресурс – бюджетники, постійні супутники всіх заходів організованих міською владою. Картинка для комунальної «Рудани» та «Інтеру» вийшла «як і треба».
При цьому, що робили мер і його команда міцних господарників не тільки під час підготовки саме до цього опалювального сезону, але і протягом двох останніх каденцій, – не зрозуміло. Маючи всі можливості для проведення модернізації та зниження обсягів споживання газу в рази, тим самим забезпечивши енергонезалежність міста, міська влада протягом десятиліть всіляко саботувала цей процес. Варто зазначити, що збитковою на сьогоднішній день є не тільки державна «Теплоцентраль», але й комунальна «Тепломережа». Остання вимагає не тільки міських гарантій для отримання лімітів на газ. Це «чорна діра» для постійних багатомільйонних вливань з міського бюджету.
Теплотраси підприємств зношені, а тариф на тепло завищений. Температура теплоносія на виході з теплогенеруючого підприємства вже в два рази нижча закладених параметрів. На тлі всього цього енергополітичного трешу нагорода, отримана недавно Кривим Рогом в номінації «Екологічне і енерго-ефективне» місто» на Kyiv Smart City Forum 2018, сприймається як знущання над жителями.
Вирішувати питання мер Юрій Вілкул, особисто відправився у Київ. Де і отримав «нагора» від Прем’єра, який поклав відповідальність за зрив опалювального сезону на очільника міста. І зауважив, що за таких обставин буде ставити питання перед Верховною Радою про перевибори керівників у тих містах, де проблеми з опаленням не можуть вирішити до того, як ситуація стає критичною.
Тож на сьогодні всі котельні у Кривому Розі запущені. У квартирах, дитячих садочках та лікарнях потеплішало. Але зношена до дірок система постійно дає збій. Тому гарантій, що ситуація не повториться в наступному році, ніяких! За такого хазяйнування, пережити цю зиму для криворіжців є вже великою вдачею.
Тим часом, за ініціативою депутатів криворізької «Самопомочі» зібрано підписи за скликання позачергової сесії міськради. Засідання відбудеться 17 листопада. Хочеться вірити, що нарешті в цьому питанні буде поставлено крапку.
По факту відсутності опалення поліція відкрила кримінальне провадження.